ייעוץ הלכתי

קטגוריות

קטגוריות

קטגוריות שות פילטר
שלום וברכה הרב מלכה
נשאלתי באדם שיש לו צרבת בשבת, מה עדיף לעשות, האם לקחת כדור נגד צרבת ולסמוך על המתירים בזה אע"פ שבלקיחת תרופות יש גזירת שחיקת סממנים, או עדיף שישתה חלב אע"פ שעדיין לא עברו שש שעות ויסמוך על דברי הפת"ש בסי' פ"ט ס"ק ג' בשם החת"ס להתיר למי שיש לו מיחוש לאכול חלב בהמתנת שעה אחת. מהו דעת הרב בזה?
תודה רבה ויישר כחך
המשך קריאה

שלום הרב, אני עובדת בבית חולים בירושלים. אני גרה בירושלים וההורים של בעלי ב (=יישוב באזור מאוכלס בערבים), בשבת יש לי משמרת בשישי בערב ורציתי לדעת האם זה בסדר לחזור ברכב ל…. או שעלינו להיות שבת בירושלים (בעלי יצטרך למצוא איפה לאכול בערב). בעקרון יש הסעות עד לשם אבל קצת מפחדת ליסוע לבד עם הנהג את הנסיעה הזו. תודה

המשך קריאה

שאלה:

שלום כבוד הרב, אני בחודש התשיעי ואמורה ללדת בקרוב. הבנתי שבהליך הלידה היולדת נטמאת. הייתי שמחה לדעת מתי זה קורה, כדי לדעת לפרוש ממגע מבעלי. תודה רבה.

תשובה:

שלום וברכה, ישנם מספר התפתחויות אפשריות באשר לטומאה בתהליך לידה, להלן סקירה קצרה.

 

המשך קריאה
שלום רב
האם צריך לברך על ציצית אחרי איבוד הכרה?
[לאחר תשובת רבני בית ההוראה שאין צורך, וכן אין צורך ליטול ידיים]:
לגבי ציצית לא הבנתי מדוע אין צריך לברך שוב, מדוע זה שונה מברכת התורה, כמבואר בפסקי תשובות סי מז אות יג שיש לברך שוב לאחר איבוד הכרה, ומקור דבריו משות ארץ צבי וביאר שיש יותר ניתוק בין הגוף לשכל באיבוד ההכרה מאשר בישן, ולכן חשיב כגוף חדש (ומעין זה בחישוקי חמד יבמות עא, שאם איבד את ההכרה בין ברכה לאכילה חשיב כהפסק, דכיוון שחשיב כשוטה באותו הזמן ופטור מכל המצוות חשיב כהפסק, משא"כ בישן דנחלקו גדולי עולם האם דינו כשוטה עיין שו"ע נה ו ובמ"ב שם מה שהביא מהפר"ח)
וחזינן מכל הנ"ל שאיבוד הכרה גרע טפי משינה (אפי של קבע) מכמה בחינות, ואף אם לא נקבל את כל הנ"ל מחששש ברכה לבטלה, סו"ס בנטילת ידיים וודאי שיש לחייבו, שהרי אף על שנת קבע ביום יש חשש רוח רעה כמבואר בשו"ע סי' ד'.
אשמח לתגובה, תודה רבה
המשך קריאה

האם צריך נטילת ידיים אחרי התעלפות (רוח רעה)?

המשך קריאה

שאלה:

שלום כבוד הרב, קבלתי היתר מרב להשתמש באמצעי מניעה לתקופה הקרובה. רציתי לדעת האם יש אמצעים שאינם מותרים לשימוש לפי ההלכה?

תשובה:

שלום וברכה, אכן, יש אמצעים המותרים לשימוש, ויש אמצעים שאינם מותרים בשימוש, להלן סקירה קצרה.

המשך קריאה

שלו' וברכה לרבנים הגאונים שליט"א
לגבי התקן תוך רחמי ראיתי שבשו"ת "ודרשת וחקרת" כותב שמה שהציץ אליעזר התיר זה בהתקן הפשוט מהסוג הישן אך בהתקן נחושת שיש פגיעה בתאי הזרע יש לאסור לשיטתו (של הצי"א).
ראיתי בשו"ת "אשר חנן" שדן בהתקני נחושת וכותב שיוני הנחושת גורמים לדלקת שמביאה את הכדוריות הלבנות שהם פוגעים בתאי הזרע ושם דן בנושא זה.
יותר מזה לא מצאתי התייחסות להתקני נחושת באוצר החכמה (מהדורה מלפני כמה שנים).
א. רציתי לשאול האם יש עוד התייחסויות בכתב בנושא התקני הנחושת, שכאמור כל הנכתב בנושא זה בעבר מדובר על ההתקן הישן.
ב. וכן אם ידועות הוראות בעל פה מת"ח חשובים בנושא זה.
ג. ואם אפשר לבאר איך התקני הנחושת עובדים, האם כמובא לעיל או באופן אחר.
יישר כח גדול.

 

המשך קריאה

שלום הרב,

אני בהיריון בשבוע 28, רציתי לדעת האם אני צריכה לצום בעשרה בטבת כי שמעתי שהוא יותר חמור משאר הצומות?

תשובה: ההוראה המקובלת הפוסקים היא שנשים מעוברות אינן צמות בצומות אלו.

המשך קריאה

 

שאלה:

אני נמצאת בתוך שבעת ימי הנקיים, ואני צריכה לבצע בדיקה רפואית אחרי לידה, האם ישנה בעיה ללכת לרופא נשים לבדיקה בימים הנקיים לפני הטבילה? האם זה יכול לפסול את ימי הנקיים?

תשובה:

יש להבדיל בין סוגי הבדיקות. בדיקה נרתיקית, לרוב אינה מהוות בעיה. בדיקה תוך רחמית, דורשת התייעצות פרטנית.

המשך קריאה

שאלה:

אשה הסובלת ממחלת האפילפסיה, מאובחנת עם חשש לנפילה ופרכוס, לפעמים מאבדת יציבות ומועדת. האם ישנם הקלות באופן הטבילה? האם מותר לה לאחוז במעקה בזמן הטבילה? או שיש פתרון אחר?

תשובה:

אכן, ההלכה מאפשרת במקרים מעין אלו, אפשרויות לסייע לטובלת כדי שהטבילה תתבצע בבטחה.

המשך קריאה

שלום לרב,

בבית האבות שבו אבא שלי מתגורר ומנוהל על ידי לא יהודים, לא מרשים בשום אופן להדליק נרות חנוכה במתחם בית האבות. אבא שלי שואל אם מותר לו להדליק פנס חשמלי?

תשובה:

יש דעות חלוקות בפוסקים בנושא, לפירוט ראו בתשובה בהרחבה.

המשך קריאה

שלום הרב,

אני צריך לעבור בחנוכה טיפול רפואי, ולא אהיה בבית בזמן הדלקת נרות חנוכה. אני יוצא מהבית חצי שעה לפני השקיעה, רציתי לדעת אם אוכל להדליק מוקדם יותר?

תשובה:

למרות שאין להקדים את זמן הדלקת הנרות, במצב כמו שלך מותר להדליק לפני השקיעה אך לא לפני פלג המנחה. עליך להקפיד לתת מספיק שמן בכדי שהנרות ידלקו לפחות חצי שעה אחרי זמן ההדלקה.

המשך קריאה
טען עוד ←

יש לכם שאלה?

רבני בית המדרש זמינים להשיב לכם
על שאלותיכם בנושאי רפואה והלכה.

* תוכלו לשלוח את שאלותיכם באנונימיות, אך נצטרך את המייל שלכם בכדי להשיב לכם אישית. אם התשובה לשאלתכם תתפרסם – נשמיט ממנה כל סימן מזהה.

המדור בבניה ויעלה בקרוב…